PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4034}
6,6 1 029
ocen
6,6 10 1 1029
6,7 3
oceny krytyków
Bal na dworcu w Koluszkach
powrót do forum filmu Bal na dworcu w Koluszkach

Zadziwiające, że dla większości komentujących nie jest czytelna prawdziwa wymowa tego filmu...
Trzeba wziąć pod uwagę czas w jakim on powstał. Rok 1989 to kolejny moment przesilenia w
historii Polski. Odchodził jeden reżim i wykluwało się coś nowego. Filip Bajon trafnie niestety
przewidział, że cała wielka zmiana będzie jedynie powierzchowna. "Bal" to w moim odczuciu
"Wesele" Wyspiańskiego końca XX wieku.
Ciekawe czy kiedyś będzie "lekturą" obowiązkową w szkołach? Powinien.

WujekDobraRada

W 100 % popieram! I szkoda, że film nie jest znany szerszej publiczności...

ocenił(a) film na 7
WujekDobraRada

Też przyszła mi na myśl polska szopka. Ostatni film, gdzie ta myśl była przeze mnie silnie odczuwana to "Dom zły", oczywiście w chronologii obejrzenia przeze mnie. Nawet te postaci, jakby parafraza Wyspiańskiego. Bezpośrednio przed obejrzeniem "Balu" bylem na koncercie kapeli folklorystycznej, tam też "Wesele" chodziło mi po głowie. To pokazuje jak trafnie, jak uniwersalnie i jak wiecznie akutalnie Wyspiański zawarł obraz narodu w jednym dramacie, Bajon Mistrz! Wyspiański Mistrz! I Ci wspaniali aktorzy, niepowatarzalni,owszem, mamy teraz wspaniałych artystów osiągających ich poziom, ale Oni są absolutnie niepowtarzalni. Buta nowickiego, ten czuły wrażliwy wzrok Bisty, który w sekunde potrafi się stać szelmowskim partnerem cynicznego uśmiechu. Charyzma Peszka. Z całym szacunkiem dla Zamachowskiego, który również jest mistrzem, w tym filmie mnie nie urzeka. Wtedy to jeszcze uczeń tych tuzów.

ocenił(a) film na 6
wypoor

Ok, tylko interpretacja końcówki to już coś innego.

ocenił(a) film na 7
WujekDobraRada

Inspiracją dla reżysera była zima stulecia 1978/79

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones