PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=611176}
8,6 14 057
ocen
8,6 10 1 14057
Portal 2
powrót do forum gry Portal 2

...i zniżam ocenę z 10 na 8. Jak tak spojrzę na grę bardziej obiektywnie to odczuwam lekki zawód. Gra jest bardzo dobra, jednak w porównaniu do PERFEKCYJNEJ pierwszej części wypada słabo. Znacznie pogorszył się klimat ( gdzie ta samotność i uczucie przygnębienia z poprzednika?) i ścieżka dźwiękowa (muzyka jest dobra, aczkolwiek nie klimatyczna, ambientowa muzyka z jedynki jest nie do przebicia). A zastąpienie kul energetycznych (do tej pory włos się jeży gdy słyszę wybuch którejś z nich) kiczowatymi, śpiewającym, mało groźnymi laserkami to już w ogóle przegięcie.

ocenił(a) grę na 10
MINTOR1994

a właśnie że nie, Portal 2 jest dużo lepiej wykonana niż poprzednia część. Muzyka jest świetna, fabuła lepsza

ocenił(a) grę na 8
Szarlih1

Co do muzyki kategorycznie się nie zgadzam, co do fabuły jest na pewno bardziej rozbudowana, ale zatraciła klimat. Co człowiek to opinia, jedynka po prostu idealnie trafiła w mój gust i w moich oczach bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę.

MINTOR1994

No nie wiem, czy coś bez fabuły może urzec klimatem, ale ok ...

ocenił(a) grę na 8
SDRaid

Portal 1 miał fabułę. Skromną, ale miał. a klimat nie do pobicia.

MINTOR1994

Jak dla mnie już Portal 2 tego dokonał.

ocenił(a) grę na 8
SDRaid

Ale czego?

MINTOR1994

Pobicia.

ocenił(a) grę na 8
SDRaid

Zdecydowanie nie. Jedyna część fabuły która była bardzo dobra jeżeli o klimat to ta w starej części ośrodka. Portal był klimatyczny cały.

MINTOR1994

Ja jestem przynajmniej obiektywny i wiem co mówi "masa".

ocenił(a) grę na 8
SDRaid

A co mnie obchodzi zdanie "masy"? Może mam jeszcze zacząć słuchać komerchy, bo "masa" ją uwielbia? Nie staram się byc obiektywny, przedstawiam tu swoje własne subiektywne zdanie.

MINTOR1994

Próbowałem ci przemówić do rozumu, ale uparłeś się. Przejdźmy do rzeczy. Czy zdanie "Jedyna część fabuły która była bardzo dobra jeżeli o klimat to ta w starej części ośrodka. Portal był klimatyczny cały." jest opinią czy faktem? No właśnie, jak wyrażasz swoje zdanie nie zapominaj o przedrostku "Ja". A jako, że wyraziłeś nieprawdziwą, obiektywne zdanie, postanowiłem ci wytłumaczyć, że to masa decyduje, które zdanie jest faktem, a które opinią. Dziękuję.

ocenił(a) grę na 8
SDRaid

Masa nie decyduje co jest faktem a co nie. Zdanie większości to też opinia. faktem jest ewentualnie stwierdzenie, że "masa twierdzi, że dwójka jest lepsza". Ale to wcale nie znaczy, że tak faktycznie jest. Nie da się zupełnie obiektywnie stwierdzić co jest lepsze jeśli chodzi o gry, muzykę, film czy książkę. Tu mówimy wyłacznie o opiniach. A u każdego człowieka jest ona inna. W dodatku to chyba jasne, że wypowiadając się tutaj lub na innym forum i uprzednio nie informując, że na coś lub na kogoś się powołuję, to chyba jasne, że wypowiadam się tylko i wyłacznie w swoim imieniu.

MINTOR1994

To nie jest jasne, bo wyrażając swoje zdanie zostałem "zaatakowany" przez oburzonego zwolennika pierwszej odsłony gry. I fakt faktem, że z punktu humanistycznego jest to opinia, aczkolwiek w 21. wieku tak się przyjmuje, że dla każdego co innego się nim staje. Fanki Justina Biebera będą uważały, że Justin jest boski i to nie tylko ich zdanie, a fakt. A każdy kto sie z nimi nie zgadza, jest inny i ma swoją głupią opinię. Reasumując, Portal 2 jest grą lepszą z punktu technicznego.

ocenił(a) grę na 8
SDRaid

powiedz mi, gdzie ja Cię "atakuję"? Idąc twoim tokiem myslenia, zdanie większości stanowi o tym co jest prawdą a co nie. Wyobraź sobie sytuację. Mamy 3 osoby. 2 z nich uważają, że 2*2 wynosi 5, a jedna, że 4. I co, ci dwaj niby mają słuszność? No chyba raczej nie. Opinia fanek biebera jest opinią. Żadnym faktem i żadne okoliczności tego nie zmienią. Faktem można ogłosić jakąś tezę którą można obiektywnie udowodnić. Ogłosić faktem można np jakieś zjawisko fizyczne poparte wynikami eksperymentów. A oceniając gry czy inne dzieła zawsze będziemy subiektywni. Krytycy też. Ich zdanie też jest tylko zdaniem.

MINTOR1994

No i widzisz, nie potrafisz się oderwać od ram wyznaczonych przez nauki humanistyczne. Oczywiście, że w moim mniemaniu ja decyduje co jest faktem a co opinią. Zrozum to w końcu, w szkole uczą czego innego. Masz rację, ale odbijamy piłkę na dwóch różnych boiskach.

użytkownik usunięty
MINTOR1994

Niestety całkowicie się nie zgadzam z Twoją opinią. Jedynka ma wspaniały klimat, ale dwójka też. Portal 2 za to wygrywa rozgrywką. W pierwszej części zagadki były banalne, gra ledwo się rozkręciła to już widzieliśmy napisy końcowe.

ocenił(a) grę na 8

Zagadki trzymają podobny poziom w obu częściach - za niski moim zdaniem, z pomocą przychodzi masa modów.

użytkownik usunięty
MINTOR1994

Ale zagadki w Portal 2 są bardziej skomplikowane i przede wszystkim jest ich więcej. Portal kończył się za szybko. Ledwo nauczyliśmy się wszystkich mechanik i możliwośći gry a tu już koniec. Przeszedłem tą w grę w mniej niż 3 godziny. W tym druga część bije jedynkę.

ocenił(a) grę na 8

Fakt faktem jest bardziej rozbudowana i ze 3 razy dłuższa, ale nie mogę wczuć się w klimat.

użytkownik usunięty
MINTOR1994

Klimat jest bardzo podobny z wyjątkiem tego, że tu nie jesteśmy sami i że pojawia się o wiele więcej humoru. Bardzo dobrego humoru.

ocenił(a) grę na 8

Ja odniosłem wrażenie, że próbowano mnie rozśmieszyć na siłę. Może dlatego, że humor w pierwszej części był bardziej subtelny. Samotność i ambientowa muzyka też się przyczyniły do klimatu portala, w dwójce wyrażnie słychać było, że brakowało tam wkładu Kelly'ego Bailey'ego.

MINTOR1994

Jedynka miała świetny klimat, a dwójka miała świetną fabułę. Obydwie gry są jednymi z lepszych w jakie grałem, ale dwójka trochę bardziej mi się podobała, choć może to za sprawą tego że dwójkę przeszedłem kilkanaście minut temu.

ocenił(a) grę na 8
donmaslanoz14

Napisz za jakieś 2 miechy, czy gra wytrzymała próbę czasu ;)

MINTOR1994

I wciąż twierdzę że dwójkę jest odrobinę lepsza.

ocenił(a) grę na 8
donmaslanoz14

Skoro taka Twoja opinia, to pozostaje mi się z nią pogodzić :)

MINTOR1994

A co sądzisz o "Portal: Prelude"?

ocenił(a) grę na 8
donmaslanoz14

Mod dla masochistów :) Zbyt duży poziom trudności też nie jest dobry, bo powoduje frustracje, a nie grywalność. Mod naprawdę zręcznie zrealizowany, z bardzo fajnym klimatem i fajną fabułą ale chyba trochę mija się z założeniami oryginalnego "portala". Większość pomieszczeń jest tak skonstruowana, że łatwo wpaść na rozwiązanie, ale trudno jest z realizacją. Moim zdaniem powinno być odwrotnie.
Z modów polecam szczególnie "Portal Pro" i "Rexaura mod", które sa z reszta stworzone przez tych samych twórców. Tutaj sytuacja ma się odwrotnie - trudno wpaść na rozwiązanie zagadki, ale jak już mamy pomysł, to już jest zwykle łatwo (chociaż są wyjątki). A zagadki potrafią być bardzo rozbudowane i trzeba przemyśleć nieraz sporo aspektów. Jeżeli zamierzasz po nie sięgnąć, to lepiej w takiej kolejności, w jakiej podałem, bo następują po sobie chronologicznie :)

ocenił(a) grę na 10
MINTOR1994

A po co ci patrzeć na grę obiektywnie? To twoja ocena, twoja opinia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones